פוסט טראומה ודיכאון טיפול בתא לחץ היפרברי

פוסט טראומה ודיכאון

נאמר פה הרבה על יתרונות תאי חמצן בלחץ מתון לשיפור מצבים בריאותיים פיזיולוגיים וכן ריפוי של פציעות שדרכים אחרות לא הצליחו לטפל בהן, בד בבד, תאי הלחץ מסוגלים לרפא גם מחלות נפשיות כמו דיכאון או פוסט טראומה ממקרים שהנפש עברה בעבר.

נאמר פה הרבה על יתרונות תאי הלחץ על שיפור מצבים בריאותיים פיזיולוגיים וכן ריפוי של פציעות שדרכים אחרות לא הצליחו לטפל בהן, בד בבד, תאי הלחץ מסוגלים לרפא גם מחלות נפשיות כמו דיכאון או פוסט טראומה ממקרים שהנפש עברה בעבר.

פוסט טראומה (PTSD) ודיכאון הן שתי הפרעות נפשיות חמורות אשר משפיעות באופן ניכר על איכות חייהם של הסובלים מהן, גם בתפקוד היומיומי, כולל בעיות בעבודה, קושי במערכות יחסים, הם עשויים לכלול פלאשבקים, סיוטים, חרדות קשות ודיכאון. בעוד טיפולים קונבנציונליים כמו תרופות וטיפול פסיכולוגי מציעים הקלה לחלק מהחולים, הם אינם מספיקים לכולם. טיפול בתא לחץ היפרברי (HBOT) מתגלה בשנים האחרונות כאפשרות טיפולית מבטיחה. נסקור במאמר זה את ההשפעה של PTSD ודיכאון, נעמוד על חשיבות הטיפול המתאים, ונבחן את הטכנולוגיה המתקדמת של תא לחץ היפרברי.

תסמיני דיכאון – דיכאון מתאפיין בתחושת עצב מתמשכת, חוסר עניין והנאה מפעילויות שבעבר היו מעניינות, תחושות חוסר ערך או אשמה מוגזמות, עייפות, וקשיי ריכוז. דיכאון יכול גם לגרום לשינויים בשינה ובתיאבון ותחושות של חוסר תקווה..ולעיתים אף למחשבות אובדניות. הדיכאון יכול לנבוע מגורמים גנטיים, ביוכימיים, פסיכולוגיים וסביבתיים

מהי פוסט טראומה   –  פוסט טראומה היא הפרעה נפשית המתפתחת בעקבות חשיפה לאירועיםPTSD טראומטיים כמו קרב, תאונות, תקיפה פיזית או מינית, ואסונות טבע. התסמינים כוללים פלאשבקים, סיוטים, חרדות, דיכאון, והימנעות ממקומות או מצבים שמזכירים את הטראומה תסמינים אלו יכולים להוביל לבידוד חברתי, פגיעה במערכות יחסים, וקשיים בשמירה על תפקוד תקין בעבודה ובחיי היום-יום

חשיבות הטיפול הנכון – מצבים אלו יכולים להחמיר ולגרום לנזק רב אם אינם מטופלים כראוי. חשוב למצוא את הטיפול הנכון שיכול להקל על התסמינים ולשפר את איכות החיים. טיפולים כמו פסיכותרפיה ותרופות אנטי-דיכאוניות הם הנפוצים ביותר, אך לא תמיד הם מספיקים. לפיכך, יש צורך באופציות טיפוליות נוספות לאלו שאינם מגיבים היטב לטיפולים המסורתיים

טיפול בתא לחץ היפרברי – טיפול בתא לחץ היפרברי מבוסס על עקרונות פיזיולוגיים שנמצאים בשימוש נרחב לטיפול בפציעות ופגיעות גופניות. הלחץ המוגבר בתא החמצן משפר את תפקוד הרקמות ומגביר את אספקת החמצן לכל חלקי הגוף, כולל המוח. עלייה זו באספקת החמצן יכולה לסייע בשיקום תפקוד המוח, הפחתת דלקות, ושיפור הרווחה הנפשית הכללית

המחקרים המעידים על יעילות תא לחץ (HBOT) בטיפול בפוסט טראומה (PTSD)

הפחתת תסמיני פוסט טראומה PTSD – מחקרים מראים כי טיפול בתא לחץ היפרברי (HBOT) יכול להפחית תסמיני PTSD באופן משמעותי. מחקר שפורסם ב-Frontiers in Neuroscience מצא כי HBOT תרם לשיפור בתפקוד המוחי והפחית את עוצמת הפלאשבקים והסיוטים בקרב המשתתפים.

שיפור התפקוד הקוגניטיבי – החמצן הטהור בלחץ גבוה המוזרם במהלך הטיפול בתא לחץ מסייע בשיפור זרימת הדם למוח ובתהליכי התחדשות תאים. מחקרים מצאו כי תהליך זה תורם לשיפור הזיכרון והיכולת הקוגניטיבית של חולים ב-PTSD, מה שמסייע להם להתמודד טוב יותר עם תסמיני ההפרעה.

הפחתת רמות הקורטיזול – מחקר נוסף שפורסם ב-Asian Journal of Healthcare Analytics הדגים כי טיפול בתא לחץ היפרברי מפחית את רמות הקורטיזול, הורמון הלחץ, בדם של חולי PTSD. הפחתת רמות הקורטיזול תורמת להפחתת חרדות ולשיפור הרווחה הכללית.

טיפול בתסמינים נפשיים ופיזיים – מחקרים הראו כי HBOT עוזר לא רק בתסמינים נפשיים אלא גם בפיזיים הנלווים ל-פוסט טראומה PTSD, כגון כאבים כרוניים ובעיות שינה. השיפור בתסמינים אלו תורם לשיפור כולל באיכות החיים של החולים.

המחקרים המעידים על יעילות תא לחץ (HBOT) בטיפול בדיכאון

הפחתת תחושות דיכאון – מחקר שפורסם ב-Asian Journal of Healthcare Analytics מצא כי טיפול בתא לחץ היפרברי תרם להפחתה משמעותית בתסמיני דיכאון אצל המשתתפים. תוצאות המחקר מצביעות על כך שהשימוש ב-HBOT יכול לשפר את המצב הנפשי ולהפחית תחושות עצב וחוסר ערך.

שיפור התפקוד היומיומי – הטיפול ב-HBOT נמצא כמסייע לשיפור התפקוד היומיומי של אנשים עם דיכאון. המחקר מצא כי חולים שקיבלו טיפול ב-HBOT דיווחו על עלייה ברמת האנרגיה, שיפור בשינה, והגדלת המוטיבציה לבצע פעילויות יומיומיות.

הפחתת דלקות –  HBOT נמצא כיעיל בהפחתת דלקות בגוף, אשר עשויות להחמיר את תסמיני הדיכאון. מחקרים הראו כי הטיפול תורם להפחתת דלקות נוירולוגיות, מה שמוביל לשיפור כללי במצב הרוח וברווחה הנפשית.

תמיכה בתהליכי ההתאוששות – מחקרי HBOT מדגימים כי הטיפול יכול לסייע בתהליכי ההתאוששות של המוח לאחר אפיזודות דיכאון חמורות. השיפור בזרימת החמצן למוח ותהליכי התחדשות התאים תורמים לשיפור התפקוד המוחי והפחתת תחושות הדיכאון.

דוגמאות מהשטח: חיילים עם פוסט טראומה

לוחמים שחוזרים משדה הקרב חשופים לא פעם לחוויות טראומטיות קשות, שעלולות להשאיר חותם עמוק לאורך זמן. לא פעם, חיילים אלה סובלים מהפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD) – מצב המתבטא בסימפטומים כמו זיכרונות חוזרים לאירוע הטראומטי, התקפי חרדה, קשיי שינה, דיכאון ועוד.

השנים האחרונות חשפו דרך טיפול חדשנית וייחודית אשר יכולה לסייע בהקלה על תסמינים אלה – טיפול בחמצן היפרברי. במהלך הטיפול, המטופלים נכנסים לתוך תא לחץ מיוחד בו רווי החמצן גבוה באופן משמעותי מהאוויר הרגיל שאנו נושמים.

החשיפה לחמצן בלחץ גבוה יכולה להגביר באופן דרמטי את רמות החמצן בדם ובמוח. יש הסבורים שחמצן זה תורם לתהליכי החלמה וריפוי של תאי המוח שניזוקו כתוצאה מהחוויות הטראומטיות והמצב הנפשי הקשה.

עדויות מחקריות מלמדות כי טיפול בחמצן היפרברי אכן סייע לחיילים לנהל טוב יותר את תסמיני הפוסט-טראומה שלהם. חלק מהלוחמים דיווחו על שיפור משמעותי בתחומים כמו זיכרון, ריכוז, שינה ומצב הרוח לאחר קבלת טיפולי חמצן היפרברי.

טיפול זה אינו פותר את המצב לחלוטין, אך הוא מספק ללוחמים אמצעי וכלי חדש להתמודדות עם התסמינים המשפיעים על חייהם, ותקווה ליציאה מהמעגל הקסם של הפוסט-טראומה. זוהי דרך חדשנית וממוקדת להעניק לאותם לוחמים גאים תמיכה וסיוע, במטרה להקל על סבלם ולשפר את איכות חייהם לאחר השירות הצבאי

במחקר המצורף בקישור למטה נבדקו 50 חיילים לוחמים שסבלו מפוסט טראומה, הם חולקו באופן אקראי לשתי קבוצות – קבוצת טיפול שעברה 40 טיפולי חמצן היפרברי, וקבוצת ביקורת ללא טיפול, הממצאים הראו שבקבוצת הטיפול חלו שיפורים משמעותיים לאחר הטיפולים בתחומים הבאים

  • הפחתה בתסמינים נוירו-התנהגותיים על פי שאלון NSI
  • שיפור בזיכרון ותפקודים קוגניטיביים על פי מבחנים ממוחשבים
  • הפחתה בתסמיני דיכאון לפי מדד דיכאון המילטון
  • הפחתה בתסמיני חרדה לפי מדד חרדה המילטון
  • שיפור באיכות השינה על פי שאלון פיטסבורג
  • ועלייה בתחושת איכות החיים לפי שאלון איכות חיים

לדוגמה אחת ממשתתפי קבוצת הטיפול, חייל שסבל מקשיי זיכרון, דיכאון, חרדה וטראומה לאחר פציעה קלה בשדה הקרב, דיווח על “שינוי של יום ולילה” בתפקודו היומיומי לאחר סיום הטיפולים, עם שיפור משמעותי בזיכרון, מצב הרוח וריכוז. לפיכך, מכלול הפרטים מצביע על כך שאכן מדובר בחיילים, כוחות לוחמים ונפגעים קרביים משירות בצבא ארצות הברית שהשתתפו במחקר זה על השפעת הטיפול בחמצן היפרברי.

הבטיחות של טיפול בתא לחץ

הטיפול הוכח כבטוח, למרות כמה תופעות לוואי מינוריות כגון תחושות של לחץ באוזן תיכונה, תופעה הפיכה והידרדרות זמנית בתסמינים. השיפורים הכלליים בתפקוד ובאיכות החיים עולים על התופעות הלוואי הללו

סיכום

המחקרים שנערכו עד כה מראים כי טיפול בתא לחץ היפרברי (HBOT) הוא טיפול מבטיח לפוסט טראומה ודיכאון. המחקרים מדגימים כי HBOT יכול להפחית תסמיני PTSD ודיכאון, לשפר את התפקוד הקוגניטיבי, ולהפחית דלקות ורמות קורטיזול. לאור הממצאים החיוביים, טיפול ב-HBOT מציע אפשרות טיפולית ראויה לשקול עבור אלו המתמודדים עם PTSD ודיכאון ואינם מגיבים היטב לטיפולים המסורתיים.

מחקר שנעשה בקרב חיילי ארה”ב לאחר קרב

https://www.frontiersin.org/journals/neuroscience/articles/10.3389/fnins.2023.1259473/full

מחקרים – פוסט טראומה ודיכאון

https://www.liebertpub.com/doi/epdf/10.1089/neu.2011.1895

https://journals.lww.com/mgar/fulltext/2020/10010/hyperbaric_oxygen_therapy_for_mild_traumatic_brain.2.aspx

https://www.tandfonline.com/doi/full/10.2147/NDT.S110126

https://www.frontiersin.org/journals/neurology/articles/10.3389/fneur.2024.1360311/full