האם יש סוגים שונים של תאי חמצן בלחץ מתון?
 יש בעצם כמה סוגים של תאי חמצן בלחץ מתון, תא אישי ליחיד, קשיח או רך, וחדרים בגדלים שונים שנועדו לטפל בקבוצות. כול סוגי התאים מספקים בזמן הטיפול כ- 100% חמצן בלחצים בתא שנעים בין 1.3 ל 3 ATA אטמוספרות, כאשר החמצן מסופק באמצעות מסכה למטופל.

כיצד צריכים החולים להתכונן לטיפול ?
בתא מותר לשהות בבגדים נקיים מכותנה ללא איפור קוסמטי, בשמים, תכשירי שיער, דיאודורנטים, או תכשיטים. ידיעת המטפל לדעת אם המטופל לוקח תרופות כלשהן חשובה מאוד, כולל תרופות ללא מרשם, מומלץ לא לצרוך אלכוהול או משקאות מוגזים במשך ארבע שעות לפני הטיפול. ברוב המקרים, חולים צריכים לוותר על עישון ועל כל מוצרי טבק אחרים במהלך תקופת הטיפול שלהם, כיוון שהם מפריעים ליכולת של הגוף להעביר חמצן.

מהו HBOT?
HBOT הם ראשי תיבות של Hyperbaric Oxygen Therapy ובעברית “רפואה היפרברית“.
HBOT היא צורת טיפול רפואי בו החולה מצוי בתוך תא לחץ בלחץ אטמוספירי גבוה פי כמה מהלחץ הסטנדרטי, ובנוסף מקבל חמצן בריכוז של 100%. מטרתו של הטיפול להגביר את כמות החמצן הזמין לרקמות הגוף. ניתן לקרוא בהרחבה, ראו וויקיפדיה על רפואה היפרברית

כיצד מתבצע HBOT?
מנוהל בסביבה פרטית של המדינה, בבתי חולים, וקליניקות התאים מאובזרים עם חלונות שמאפשרים לטכנאי לעקוב מקרוב אחר המטופל ומאפשר למטופל לראות מחוץ לתא. גודל התא נע בין תא ליחיד עד לתאים ל כ- 30 מטופלים. המטופלים נמצאים בתצוגת תקשורת קבועה עם הטכנאי (המטפל) באינטרקום, כאשר למטופלים יש אפשרות לצפות בסרט, להאזין למוסיקה או סתם לנוח.

אם ה- HBOT בטוח?
טיפול חמצן היפרברי נקבע בדרך כלל על ידי רופא ומבוצע תחת פיקוח הטכנאי. למרות שיש סיכונים קטנים כמו כל הטיפולים הרפואיים. הסיכונים יידונו אתך לפני חתימתך על טופס הסכמתך לטיפול.

האם יש תופעות לוואי?
תופעת הלוואי השכיחה ביותר היא לחץ באוזניים ובסינוסים הנגרמים כתוצאה משינוי בלחץ. כדי למזער את התופעה, המטופלים נעזרים בטכניקות כדי לשחרר הלחץ מהאוזניים במהלך הדחיסה. לעיתים חולים מסוימים עשויים לחוות שינויים בראייה שלהם במהלך תקופת הטיפול שלהם, שינויים אלה הם בדרך כלל קטנים וזמניים. תופעת לוואי נדירה היא רעילות חמצן אשר נגרמת על ידי מתן יתר חמצן.

איזה מידע טכני צריך לדעת מהמטופל לפני HBOT?
אם אתם סובלים מתסמינים כגון: התקררות, שפעת, חום, סינוס או גודש באף או גודש בחזה, הריון, אם חל שינוי כלשהו בנטילת בתרופות. אם דילגת על ארוחה לפני הטיפול ב- HBOT. אם יש לך סוכרת ולא לקחת את האינסולין לפני הטיפול שלך או אם יש לך חששות או חרדות.

האם חמצן היפרברי עוזר לטיפול בפגיעה מוחית או שבץ?
כן. הטיפול יכול לעזור בשיקום התאים והפעילות שלהם. כאשר תאים במוח מתים, בין אם כתוצאה מטראומה או מחסור בחמצן, פלסמה בדם יורדת אל רקמת המוח הסובבת וגורמת לנפיחות ולצמצום זרימת הדם. תאים נורמליים לא יכולים לתפקד ללא כמות מתאימה של חמצן, הטיפול בתא לחץ חמצן היפרברי מגדיל באופן דרמטי את החמצן הנישא בפלסמה בדם, מה שהופך את החמצן זמין לתאי המח, ומאפשר ריפוי דפנות נימי דם הניזוקים, מניעת דליפת פלזמה וצמצום הנפיחות. כמו הפחתות נפיחות, זרימת הדם ניתן לשחזר רקמות רדומות (neovascularization) ולתאים אלה אז יש פוטנציאל לתפקד שוב.

כיצד חמצן היפרברי מסייע לילד עם שיתוק מוחין (CP) או פגיעה מוחית טראומטית (TBI)?
בחולי CP ו- TBI, חלק מרקמות המוח הפגועות יכולות להיות “רדומות” ולא מתפקדות. HBOT יכול לעורר רקמות אלה “רדומות” ולהחזיר אותם לתפקוד נורמלי יותר. אצל ילדים צעירים ניתן לשפר תפקוד קוגניטיבי וספסטיות. טיפול חמצן היפרברי, המשמש בשילוב עם טיפולים אחרים, מבטיח את ההחלמה הטובה ביותר האפשרית לילדים עם שיתוק מוחי פגיעה מוחית טראומטית.

Translate »