הרעלת חמצן

הרעלת חמצן וטיפול בתא לחץ (HBOT): כל מה שצריך לדעת

בשנים האחרונות, הטיפול בתא לחץ (HBOT) זוכה לפופולריות רבה. מדובר בטיפול רפואי מבוסס חמצן שנמצא בשימוש במגוון רחב של מצבים רפואיים, כולל ריפוי פצעים כרוניים, טיפול בכוויות, שיקום לאחר צלילה וטיפול במחלות זיהומיות. עם זאת, נשאלות לעיתים קרובות שאלות בנוגע לבטיחות השימוש בתא לחץ ולהשפעות האפשריות של שאיפת חמצן בריכוזים גבוהים. במאמר זה נבחן את הנושא של הרעלת חמצן וכיצד ניתן להימנע ממנה בשימוש בתא לחץ.

 מהי הרעלת חמצן?

הרעלת חמצן מתרחשת כאשר הגוף נחשף לרמות גבוהות של חמצן לפרק זמן ארוך. התסמינים עשויים לכלול תחושת בלבול, ראייה מטושטשת, פרכוסים ואף איבוד הכרה במקרים חמורים.

 כיצד פועל תא לחץ (HBOT)?

תא לחץ (HBOT) הוא מתקן רפואי שבו המטופל נושם חמצן בריכוז גבוה בתוך תא סגור ולחץ מוגבר. השימוש בתא לחץ נועד להגביר את כמות החמצן המועברת לרקמות הגוף, ובכך להאיץ את תהליכי הריפוי והשיקום. הטיפול בתא לחץ יעיל במיוחד במקרים של פציעות שאינן נרפאות בקלות, זיהומים חמורים ונזקי קרינה.

 הרעלת חמצן וצלילה

בתחום הצלילה, הרעלת חמצן מוכרת כבעיה פוטנציאלית, בעיקר בקרב צוללים המשתמשים בתערובות נשימה עשירות בחמצן בעומקים גדולים. במצבים אלה, הלחץ הגבוה גורם להמסה מוגברת של חמצן בדם, מה שעלול להוביל להרעלת חמצן. הסכנות להרעלת חמצן קיימות בעיקר בלחצים העולים על 2.2 אטמוספירות (ATA) או בצלילה למעמקים שעולים על 20 מטרים עם תערובות עשירות בחמצן. לכן, צוללים מקצועיים מקפידים על תכניות צלילה מדויקות ונקיטת אמצעי זהירות.

 בטיחות השימוש בתא לחץ בלחץ מתון

חשוב לדעת כי הרעלת חמצן כתוצאה משימוש בתא לחץ בלחץ מתון היא נדירה מאוד. התאים מיועדים לפעול בלחצים מבוקרים, בדרך כלל עד 2.8 אטמוספירות (ATA), והטיפולים בלחצים גבוהים מתבצעים תחת פיקוח רפואי בבתי חולים, בקליניקות פרטיות השימוש בתא לחץ מתבצע בלחצים מתונים לכן, אין סיבה לחשוש מהשימוש בתא לחץ לצרכים רפואיים מקובלים. להיפך, טיפול זה נחשב לבטוח ויעיל במגוון מצבים רפואיים.

 סיכום

הטיפול בתא לחץ (HBOT) הוא כלי רפואי חשוב ובטוח לשימוש כאשר מתבצע בלחץ מתון ובפיקוח מקצועי. הוא מציע יתרונות רבים במצבים רפואיים שונים, כולל ריפוי פצעים, טיפול בכוויות ושיקום לאחר צלילה. הסכנות להרעלת חמצן קיימות בעיקר בלחצים העולים על 2.2 אטמוספירות (ATA) או בצלילה למעמקים שעולים על 20 מטרים עם תערובות עשירות בחמצן, ואין סיבה לחשוש מכך בעת קבלת טיפול בתא לחץ בלחץ מתון.

 

מחקרים בנושא

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0021925818431122

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2053400/